Niedoczynność tarczycy

Endokrynolog Warszawa bije na alarm, coraz więcej osób trafia na wizytę u lekarza z wstępnie rozpoznanymi problemami tarczycy. Problem ten dotyka ludzi coraz młodszych osób, choć statystycznie choruje więcej kobiet niż mężczyzn, to są oni coraz częściej widywani w poczekalni jako pacjenci. Coraz więcej choruje osób poniżej 60 roku życia, nie jest to związane z naturalnym osłabieniem pracy tarczycy z racji późnego wieku pacjenta. Najczęściej mamy do czynienia z niedoczynnością tarczycy. Choroba ta jest to właściwie wiele zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu wywołanych przez niedobór hormonów tarczycy takich jak trójjodotyronina, tyroksyna i kalcytonina. Niedoczynność może być spowodowana wieloma czynnikami, i tutaj wyróżnia się niedoczynność pierwotną czyli niedoczynność spowodowaną uszkodzeniem tarczycy.

Takie uszkodzenia mogą mieć miejsce jeśli pacjent przeszedł zapalenie tarczycy, był leczony jodem promieniotwórczym, na wskutek leczenie niektórymi lekami, w przypadku całkowitego lub częściowego wycięcia tarczycy, wskutek nadmiernej podaży jodu czy też uszkodzenie może być wrodzone. Niedoczynność może być spowodowana także przez obwodową odporność na hormony tarczycy  lub też defekt enzymatyczny syntezy hormonów tarczycy. Oprócz pierwotnej niedoczynności wyróżniamy również niedoczynność wtórną, spowodowaną niedoborem hormonu tyreotropowego znanego jako TSH, produkowanego przez przysadkę mózgową. Endokrynolog Warszawa zwraca uwagę, że niedoczynność może również wynikać z niedoboru wytwarzanej przez komórki podwzgórza hormonu zwanego tyreoliberyną. Duża rozbieżność objawów często daje odmienny obraz podczas diagnozowania pacjenta, wiele osób zanim trafi do Endokrynolog Warszawa na wizytę przechodzi szereg badań u różnych specjalistów zanim ktoś powiąże różne objawy do konkretnej jednostki chorobowej jaką jest niedoczynność. I tak należy zwrócić uwagę jeśli pacjent nagle zwiększył masę ciała, ma problemy ze skórą, stała się sucha, w niektórych miejscach takich jak kolana czy łokcie jest mocno zrogowaciała. U pacjenta może występować bradykardia zatokowa lub też będzie miał ściszone tony i powiększoną sylwetkę serca.

Pacjent może zgłaszać stany depresyjne, senność, zaburzenia pamięci lub też problemy z koncentracją, uczucie zmęczenia i osłabienie. Wielu pacjentów czuje chłód, łatwo marznie ale też ma problemy z włosami, które stają się łamliwe i przerzedzają się. Zaparcia są również jednym z objawów niedoczynności tarczycy. Leczenie polega na podawaniu indywidualnie dobranej dawki hormonu tarczycy.